Logo Tartak Borsuk
Kompletna więźba dachowa

Więźba dachowa | lubelskie

Dlaczego więźba dachowa należy do kluczowych elementów budynku?

Więźba dachowa odpowiada za stabilność i wytrzymałość całej konstrukcji dachu. Przenosi obciążenia z pokrycia dachowego na ściany i fundamenty budynku. Decyduje w ten sposób o trwałości dachu, a tym samym o naszym bezpieczeństwie.

Więźba dachowa to zbudowany z drewna szkielet, na którym kładzione jest pokrycie dachowe. Konstrukcja, niezależnie od wagi pokrycia dachowego, musi wytrzymać obciążenie wielokrotnie większe, spowodowane działaniem śniegu i wiatru. Ponadto więźba dachowa pozwala na uzyskanie odpowiedniego nachylenia dachu, co wpływa na skuteczność odprowadzania wody deszczowej.

Jakość więźby ma ogromny wpływ na komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. W przypadku błędów podczas wykonywania więźby dachowej lub użycia nieodpowiednich materiałów może dojść do uszkodzenia konstrukcji dachu, a w konsekwencji budynku. Zamawiając drewno na więźbę należy więc zwrócić uwagę na jego trwałość i wytrzymałość. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnych kosztów związanych z naprawami w przyszłości. Ponadto więźba dachowa musi być wykonana przez doświadczonych specjalistów, zgodnie z zasadami sztuki budowlanej. Inwestycja w dobrej jakości drewno i odpowiednio zaprojektowaną konstrukcję to gwarancja oszczędności i bezpieczeństwa użytkowników budynku.

Zamów drewno na swój dach od producenta więźby dachowej.

Produkujemy kompletne więźby dachowe. Nasze 40-letnie doświadczenie nigdy nie zawodzi. Stawiamy na sprawdzone materiały i precyzję wykonania. Jesteśmy producentem więźby dachowej od A do Z. Do produkcji stosujemy wysokiej klasy drewno iglaste, poddane wcześniej impregnacji zanurzeniowej. Impregnacja zabezpiecza materiał przed insektami, wilgocią, grzybami i ogniem. Dzięki temu konstrukcje zyskują wieloletnią odporność i trwałość. Gotowe więźby dachowe dowozimy do klientów firmowym transportem.

Jakie elementy wchodzą w skład więźby dachowej?

Więźba jest konstrukcją złożoną z wielu wyrobów tartacznych. Wszystkie elementy więźby dachowej produkujemy w naszym tartaku. Wykorzystujemy przy tym solidne i wytrzymałe drewno konstrukcyjne. W skład więźby dachowej wchodzą:

  • Jętka – pozioma belka w górnej części wiązara typu jętkowego, która podpiera krokwie i dzieli je w stosunku 2:1 stając się dodatkowym usztywnieniem.

  • Kleszcze – wykonywane z deski o grubości 2,5-3,5 cm, służące do spinania krokwi w konstrukcjach płatwiowych.

  • Krokiew – ukośna belka konstrukcji dachowej, układana w rzędy tworzące górną linię dachu nazywaną kalenicą.

  • Krzyżulec – jest ukośna część kratownicy przenosząca obciążenia typu ściskającego lub rozciągającego.

  • Miecz – ukośnie umiejscowiona drewniana belka. Usztywnia więźbę w kierunku podłużnym.

  • Murłata – drewniana, kwadratowa belka. Jest oparciem krokwi. Umiejscowiona równolegle na murze przenosi obciążenia z więźby na ściany;

  • Płatew - pozioma belka służąca jako podpora dla krokwi. Wykonywana z krawędziaków o kwadratowym przekroju lub stalowych belek przenoszących duże obciążenia.

  • Podciąg – belka stanowiąca podporę dla stropu oraz innych belek nośnych, słupów i ścian.

  • Słup – Pionowy wspornik konstrukcji.

  • Wiatrownica – deska umocowana ukośnie od spodu krokwi, której zadaniem jest łączenie krokwi i usztywnienie konstrukcji.

  • Wiązar – podstawowy element struktury więźby. Przenosi obciążenia na ściany lub słupy, czyli główne podpory konstrukcyjne.

  • Zastrzał – to ukośnie w pionie ustawione drewniane belki, będące usztywniającymi elementami konstrukcji szkieletowych więźb dachowych i ścian.

 

Podstawowe rodzaje więźb dachowych.

Konstrukcja więźby dachowej może przybierać różną formę. Wybór modelu zależy od projektu dachu. Wyróżniamy trzy główne typy więźb dachowych:

  1. Więźba krokwiowa – najpopularniejszy rodzaj więźby, stosuje się ją, gdy odległość pomiędzy zewnętrznymi ścianami nośnymi wynosi mniej niż 7 metrów.

  2. Więźba krokwiowo-jętkowa – budowana w przypadkach, gdy odległość pomiędzy zewnętrznymi ścianami nośnymi wynosi więcej niż 7 metrów. Konstrukcja zapewnia wytrzymałość dachom o dużej rozpiętości – nawet do 11 metrów. Dodatkowym atutem jest możliwość urządzenia poddasza.

  3. Więźba płatwiowo-kleszczowa – używana w sytuacjach, gdy konstrukcja dachowa przekracza rozpiętość 11 metrów. Z uwagi na duże obciążenia więźba posiada skomplikowany, złożony układ.

2024 Tartak Borsuk

Projekt i wykonanie Net Partners